Płyta rapera z wytwórni ”Pierwszy milion”, który tak jak reszta ekipy włożył w swoją najnowszą płytę mnóstwo czasu (aż 5 lat), energii i pasji. EPka składa się z 7 kawałków opowiadających o grzechach raperów polskiej sceny hip-hopowej, jak i o samym Harym. Na początku pomyślałem, że 7 kawałków to dosyć słaby wynik 5 letniej pracy, jednak jej zadowalające efekty widać w każdym utworze. Płyta przy swoim mocnym, bujającym brzmieniu niesie przede wszystkim prawdę – i za to chyba najbardziej ją cenię.

Niektórzy uważają, że tekst jest dość monotonny a sam Hary, którego głos dawniej przypominał głos Białasa, na takich bitach automatycznie przeistacza się w Zeusa. Jest w tym trochę prawdy, ale moim zdaniem najważniejsze jest to aby był on o czymś konkretnym. To prawdziwy koncept album, więc nie rozumiem, po co szukać w nim innego tematu niż ten główny. Pierwszy z utworów na trackliście -„Mam chwilę” to jak dla mnie jeden z najlepszych na płycie. Wyróżnia się energicznym, „zausowym” bitem. Do tego genialny tekst opowiadający o pierwszym z grzechów raperów – hipokryzji i podejściu Harego do rapu: „Chce zjeść ich album swoją koncepcją, właśnie to nazywam w rapie zdrową konkurencją”. Kolejny kawałek, „Mój czas”, tak jak poprzedni ma ostre funkowe brzmienie, koncertowy bit , który od samego początku brzmi jak z płyty Zeusa i dość krótki, ale treściwy tekst. Hary w kilku linijkach opisuje w nim sytuację na scenie polskiego rapu i podejściu niektórych wykonawców do słuchaczy: „Tak, cenię zajawkę, szczerość, prawdę. A ty zamiast pisać wersy, zajarać na ławkę. Właśnie tak ten polski rap wygląda. Masz w dupie słuchacza, nie licz na przyrost konta.”

Następnymi na trackliście są: „ Funkastycznie”, „Siła pasji”,„To co nas różni”, „No name”, „To ten moment„. Pierwszy z nich jest kawałkiem, klimatem przypominający lata 80. przy, którym „głowa buja się sama” a tekst daje nam kolejną porcję informacji o Harym: „ Nie zadowala mnie minimum, więc idę po więcej. Mam czarny pas jeśli chodzi o podejście. Wersy piszę z sercem zrób mi przejście.” Ostatni utwór „Siła pasji”, katowany przeze mnie kilkanaście razy i zawsze dający mi mnóstwo energii. Opowiada o tym, co daje raperowi jego siła pasji: „Każdy dzień, każda chwila to dla nas szansa. W życiu chcieć to móc a kopa daje nam pasja.”, „Marzenia nadają życiu sens”.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Mam nadzieję, że cytaty, które użyłem zachęcą Was do przesłuchania naprawdę dobrej płyty Harego. Świeży wojownik wytwórni „Pierwszy milion” nawijając pod genialne bity Zeusa może być dumny z efektów swojej długiej pracy. Wszyscy, którzy kochają mocne funkowe brzmienie połączone z motywującym, szczerym tekstem muszą sprawdzić „7 grzechów” Harego!