Jak powstają naturalne efekty specjalne w muzyce?
Jak powstają naturalne efekty specjalne w muzyce?

Większość z nas słuchając muzyki odtwarzanej z płyt CD nie zastanawia się zazwyczaj w jaki sposób ona powstała. Oczywiście mamy świadomość, że istnieją studia nagrań do którego przybywają muzycy i którzy nagrywają swoje partie muzyczno-wokalne. I jak by nas ktoś spytał na ulicy jakie znamy instrumenty muzyczne, to zapewne wymienilibyśmy na szybko te najbardziej znane popularne jak: gitara, skrzypce, pianino, saksofon czy perkusja.

Natomiast rzadko kiedy zastanawiamy się nad efektami dodatkowymi, które nazywane są też efektami specjalnymi. Oczywiście nie w każdym gatunku muzycznym takie efekty specjalne mają zastosowanie, ale w niektórych jest ich bardzo dużo. To skąd one się wzięły i jak zostały wykonane to już niekoniecznie wiemy. Możemy w dobie komputerów wszystko wytłumaczyć użytą technologią i cyfryzacją. I rzeczywiście sporo w tym prawdy, bo studia nagrań dysponują teraz odpowiednim oprogramowaniem z ogromnymi bibliotekami brzmień do wykorzystania, ale jeszcze kilkanaście lat temu wszystko musiało być nagrywane w realu.

Które instrumenty najbardziej nadają się do tworzenia efektów?

Tak naprawdę naturalny efekty specjalny można wydobyć praktycznie z każdego instrumentu akustycznego, którego użyjemy w sposób niekonwencjonalny, czyli w taki, do którego nie jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni. Jeżeli jesteśmy na koncercie i pianista gra Polonez Chopina, to nawet do głowy nam nie przyjdzie pomyśleć o efektach specjalnych. Ale jeżeli ten sam pianista na końcu tego utworu z hukiem w rytmie zamknie klapę od klawiatury, bądź pokrywę główną, to z pewnością nie będzie to standardowe zakończenie utworu. W tym przypadku pianista wykorzystał w sposób niekonwencjonalny jedne z elementów fortepianu jakim była klapa do niecodziennego i zarazem bardzo dynamicznego zakończenia granego utworu.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Takich niestandardowych przypadków wykorzystywania instrumentów możemy tutaj sobie mnożyć. Na przykład akordeonista standardowo gra przyciskając klawisze i guziki w swoim instrumencie przy jednoczesnym rozciąganiu bądź składaniu miechu. I właśnie ten miech, który standardowo służy do wtłaczania powietrza do stroików coraz częściej wykorzystywany jest do wystukiwania jakiś rytmicznych figur zagrywanych palcami po nim. Kolejnym popularnym instrumentem, z którego możemy wydobyć niestandardowy efekt jest gitara czy wiolonczela. Wystarczy uderzyć dłonią w pudło rezonansowe by uzyskać niestandardowy efekt, który na co dzień z tym instrumentem by nam się nie skojarzył. 

Jak przeanalizujmy dokładniej powyższe przykłady, to możemy dojść do jednego wspólnego wniosku, że we wszystkich tych przypadkach użyto siły w postaci uderzenia w lub o instrument. A to z kolei nasuwa nam odpowiedź, że instrumentami które najlepiej będą nadawały się do wytworzenia naturalnego efektu specjalnego, będą instrumenty perkusyjne. Melomani od wieków spierają się o to, czy wpierw powstała melodia czy może rytm. My w tym artykule tego nie rozstrzygniemy, ale niewątpliwie dużą sztuka jest wykorzystanie w niestandardowy sposób instrumentu wytwarzając z niego taki efekt, który ciekawie wkomponuje się w dany utwór muzyczny.  

W sklepach muzycznych z perkusjonaliami możemy znaleźć dużo ciekawych instrumentów perkusyjnych świetnie nadających się do wykorzystania jako efekty specjalne, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie całości utworu muzycznego. Takim chyba jednym z bardziej dźwięcznych i zarazem pełnym swojej magiczności brzmieniowej instrumentem są chimesy. Inna bardziej spolszczona nazwa tego instrumentu to drzewo rurowe.  Składa się ono z szeregu drobnych dźwięcznych metalowych rurek ułożonych w chronologicznym porządku od najniżej brzmiącej do najwyżej brzmiącej rurki lub odwrotnie wedle ułożenia.  Przeciągnąwszy po rurkach pałeczką uzyskamy niecodzienny bajkowy efekt jakby posypały się złote dukaty. 

Kolejny ciekawym instrumentem, który również doskonale sprawdzi się do wytwarzania efektów specjalnych jest deszczownica. Wygląda ona jak podłużna tuba, która w środku ma zamknięte kuleczki. Jak taką deszczownice obrócimy to spadające kuleczki będą nam symulowały padający deszcz. Takich muzycznych wynalazków jest naprawdę bardzo wiele, zwłaszcza wśród grupy instrumentów perkusyjnych możemy ich znaleźć całą paletę. 

Podsumowanie

Instrumenty perkusyjne w dużej części są bardzo prostej budowy i zazwyczaj łatwe w podstawowej obsłudze. Mogą sprawić dziecku wiele radości wprowadzając go tym samym w świat muzyki. Mogą również zainspirować do próby zbudowania własnego instrumentu perkusyjnego ucząc tym samym kreatywności i pomysłowości. 

https://muzyczny.pl/