Anime w polskim hiphopie. Davsky i BBualdo pionierami gatunku
Anime w polskim hiphopie. Davsky i BBualdo pionierami gatunku

Davsky i BBualdo zostali zwycięzcami styczniowych audycji RapWizjer. Raperzy tchnęli dużą świeżość na rodzime podwórko. Anime w polskim hiphopie nie jest regułą. Swoją oryginalnością i pasją udowadniają czym jest dla nich swobodna twórczość.

Pierwszy sezon audycji RapWizjer zmierza ku końcowi. Podczas wyboru najlepszego podziemnego rapera miesiąca nie zabrakło sporego zaskoczenia. Kooperacja między Davsky i BBualdo udowadnia twórcom jak niewyeksploatowaną tematykę dzierży polski hiphop. Czy poprzez powierzchownie beztroski szkic można opowiadać o sprawach naprawdę pierwszorzędnych? Jedno jest pewne, reprezentanci Starachowic nie rzucają słów na wiatr.

Davsky to 26-letni raper pochodzący ze Starachowic. Minęło już prawie dziesięć lat odkąd rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem tekstów i nagrywaniem. Wówczas dzięki poradzie bliskiego przyjaciela skupił się na pierwszych szlifach nad kartką. Wszystko odbywało się w zaciszu domowym gdzie tworzył do szuflady. Mocno inspirował się całą działalnością Małpy. Duży wpływ na Jego rapowe spojrzenie miała również epka Buki pt. „Po Drugiej Stronie Lustra”.

Dwa lata temu uznał jednak, że to odpowiedni moment aby pokazać się światu. Utworzył z czwórką kumpli kolektyw 4Tunes. W ten sposób pojawiły się Jego pierwsze publikacje w sieci. Dawid podkreśla, że był to wstęp w nowy rozdział życia. Współpraca doskonale nauczyła go jak tworzyć systematycznie, a także pozwoliła uzewnętrznić się na tyle, że aktualnie każdy wydany utwór niesie za sobą szereg emocji. W 2020r. raper zagrał swój pierwszy koncert dla radia Kielce.

Anime jako złoty środek przekazu

Zbliżający się wielkimi krokami projekt między Davsky i BBualdo pt. „10 Ścieżek Bólu” to album inspirowany w dużej mierze Naruto. Na krążku przesłuchamy dziesięć nagrań, a każde z nich przedstawi cząstkę życiowych dylematów autorów. Przewidziany jest ponadto klip do jednego z singli. Obaj raperzy stanowczo twierdzą, że właśnie świat anime z pozoru łatwo przyswajalny jest idealnym środkiem do przekazywania treści.

Z pewnością możemy wyczekiwać ambitnych numerów zawierających w sobie wiele smaczków dla fanów wspomnianego kina, jak i również wartości, które należy czerpać pełnymi garściami z omawianych produkcji. Davsky i BBualdo dodatkowo informują, że będzie to ich debiut płytowy. W przyszłości Dawid ma zamiar zrobić serię „oneshotów” pokazując nabyte umiejętności. Istnieje możliwość sprawdzenia części tracków z „10 Ścieżek Bólu„. Podsumowując playlista widnieje na oficjalnym kanale grupy.

BBualdo skończył 22 lata i pochodzi z okolic Starachowic. Zajarał się subkulturą podwórek od znajomych w gimnazjum. Od pierwszego odsłuchu dojrzał w niej coś niekonwencjonalnego. Nagrania Paktofoniki i również całej poznańskiej sceny motywowały Jego do dalszego działania.

Od tej chwili zaczął dumnie kolekcjonować płyty. Pod koniec gimnazjum skupił się na pisaniu wersów. Dopiero w połowie liceum nagrał swój pierwszy numer. Dalsze premiery były niestety często publikowane rozlegle, w różnym czasie. Na szczęście nieco później wygrała u Sebastiana konsekwencja twórcza. W rezultacie pojawił się progres, który tylko napędzał rapera.

Na początku współpracował z MVSIEK, który zajmował się produkcją. Niejednokrotnie uczył BBualdo mixu i masteru. Biorąc czynny udział w hiphopie trafił do składu 4Tunes. Przed pracą nad obecnym albumem z Davsky miał zamiar stworzyć epkę w klimacie Wiedźmina. Nie zaprzecza, że chciałby wrócić do tego pomysłu. Do 2022r. zwycięzca zagrał dwa koncerty. Pierwszy charytatywny w Ostrowcu Świętokrzyskim na rzecz zbiórki dla potrzebującej osoby, drugi natomiast w radiu Kielce.

Davsky i BBualdo zwycięzcami stycznia

#RapWizjer – wydobywa podziemne talenty

Nasze przeglądy polegające na odsłuchu podziemnej muzyki odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18:00. Co tydzień skupiamy się na ponad 20 utworach. JaGi aktywnie poszukuje zdolnych twórców. Obecnie zakończyliśmy I sezon regularnych audycji. Koniecznie wypatruj razem z nami nowego startu odsłuchów wysyłając już teraz swoje utwory poprzez formularz.

W marcu przygotowujemy dla Was miesiąc wypełniony dedykowaną zawartością dla widzów RapWizjera. Przed nami interesujące podsumowania sezonu, podczas których wspólnie porozmawiamy ze wszystkimi zwycięzcami. Z przyjemnością wysłuchamy ich planów wydawniczych, a także docenimy ich trud we włożoną pracę płynącą z zajawki do kultury hiphop.

Harmonogram marzec RapWizjer
Redaktor hiphopwebpl, prowadzący społeczności o charakterze hip-hop'owym. Muzyk mający na swoim koncie kilka projektów i koncertów. Miłośnik „starej szkoły”. Osoba nastawiona na rozwój osobisty i współpracę między markami. Ceniący sobie indywidualne podejście do czytelnika oraz słuchacza. Związany z marką SilesiaCrime.com oraz przedsięwzięciem „Hip-Hop Druga Szansa w resocjalizacji młodzieży”.