Czy tuner jest najważniejszym akcesorium w jaki powinien zaopatrzyć się każdy instrumentalista?
Czy tuner jest najważniejszym akcesorium w jaki powinien zaopatrzyć się każdy instrumentalista?

Istnieje wiele rodzajów instrumentów muzycznych, a każdy z nich dzieli się na wiele grup. Jako przykład mogą posłużyć instrumenty strunowe, które dzielą się na szarpane, jak gitara, czy smyczkowe, jak skrzypce. Każdy instrument cechuje się innym brzmieniem i możliwościami, ale do wielu z nich można używać tych samych akcesoriów. Prawdą jest, że zdecydowana większość z nich nie jest potrzebna do nauki, jednak istnieją takie akcesoria, które powinien mieć w posiadaniu każdy muzyk, niezależnie od tego, czy gra na gitarze, skrzypcach czy instrumentach klawiszowych.

Tuner

Pierwszym i zdaniem wielu muzyków najważniejszym akcesorium, w jaki powinien zaopatrzyć się każdy instrumentalista, jest tuner, zwany także stroikiem. Jednym z najważniejszych aspektów podczas nauki gry na instrumencie jest to, by był on odpowiednio nastrojony. Nieprawidłowo nastrojona gitara lub skrzypce nie tylko brzmią źle, ale przede wszystkim dźwięki, które powinny znaleźć się w danym miejscu znajdują się gdzie indziej, przez co skuteczna nauka staje się niemożliwa. Należy także wiedzieć, że słuch przyzwyczaja się do tonów prawidłowo nastrojonego instrumentu, dlatego w trakcie nauki gry ćwiczymy również ten zmysł, więc powinniśmy osłuchiwać się z dobrze nastrojonym instrumentem. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed każdą gra nastroić swój sprzęt. 

Jeżeli posiadamy tuner, wystarczy jedynie go włączyć, szarpnąć strunę, a następnie po krótkim czasie na ekranie urządzenia pojawi się komunikat informujący o tym, czy struna powinna zostać naciągnięta, poluzowana, czy też jest prawidłowo nastrojona.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Metronom

Drugim bardzo przydatnym urządzeniem jest metronom. Sprzęt ten wybija rytm ustawiony przez użytkownika. Po jego uruchomieniu należy po prostu grać, starając się nie wypaść z rytmu. Na początku może się wydawać, że metronom nas ogranicza, a gra z rytmicznym klikaniem w tle jest zdecydowanie trudniejsza, jednak po pewnym czasie tego typu ćwiczenia sprawią, że będziemy czuć rytm i nie wypadniemy z niego nawet podczas gry bez włączonego metronomu. Zaletą takiego urządzenia jest to, że jest ono niewielkie, pozwala wybrać tempo, a dodatkowo ceny dobrej jakości modeli są stosunkowo niewielkie.

Futerał lub pokrowiec

Ceny instrumentów muzycznych zazwyczaj nie są niskie, dlatego warto dbać o to, aby taki sprzęt mógł posłużyć przez wiele lat. O instrument trzeba dbać w trakcie gry i warto zapewnić mu także ochronę w czasie, kiedy na nim nie gramy. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy przechowywać instrument w pokrowcu, lub w twardym futerale, który oferuje jeszcze większa ochronę przed uszkodzeniami. Zaletą pokrowca i futerału jest również to, że umożliwiają one łatwy i wygodny transport instrumentu.