Homerecording, czyli nagrywanie dźwięku w domowym zaciszu
Homerecording, czyli nagrywanie dźwięku w domowym zaciszu

Homerecording, czyli nagrywanie dźwięku w domowym zaciszu nie jest nowym pojęciem, ponieważ tworzenie domowego studia nagrań cieszy się nieprzerwaną popularnością już od kilku lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ ze względu na dzisiejszą technikę, możemy z powodzeniem użyć sprzętu, który umożliwi przeprowadzenie sesji nagraniowej w taki sposób, aby cały proces był stosunkowo łatwy do wykonania i oferował dobrą jakość dźwięku po nagraniu. Jeśli dodatkowo wiemy gdzie szukać sprzętu do nagrywania i wiemy, czego nam potrzeba, koszt stworzenia własnego studia nagraniowego może być stosunkowo niski.

Interfejs audio

Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń, na zakup którego decydują się osoby planujące nagrywać muzykę w domu, jest interfejs audio. Istnieje wiele modeli interfejsów, a  najtańsze godne polecenia można kupić już w okolicy 200 złotych, jednak często oferują one dość ograniczone metody nagrywania. Jeżeli zależy nam na większych możliwościach i dobrej jakości dźwięku, słusznym wyborem będzie Focusrite Scarlett Solo. Sprzęt ten można używać na różne sposoby. Wystarczy podłączyć do niego gitarę lub inny pasujący instrument, uruchomić program do nagrywania i rozpocząć sesję bez obaw o to, że poza instrumentem zostaną zarejestrowane także inne, niechciane dźwięki, na przykład rozmowa domowników.

Korzystając z interfejsów warto używać również programów, za pomocą których można wzbogacić sygnał wyjściowy instrumentu o efekty, takie jak pogłos, delay itp. Wspomniany wcześniej interfejs będzie dobrym wyborem nie tylko dla instrumentalistów, ale również dla osób zajmujących się wokalem. Można także połączyć obie te czynności, co sprawia, że Focusrite Scarlett Solo można uznać za kompaktowe studio nagrań zamknięte w niewielkiej, wytrzymałej obudowie.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Rejestrator cyfrowy

Interfejs audio oferuje wiele możliwości, w tym opcję podłączenia mikrofonu, jednak wówczas należy liczyć się z dodatkowym kosztem. Jeśli jednak chcemy nagrywać za pomocą mikrofonu, cenimy sobie wygodę i mimo wszystko zależy nam na tym, aby dźwięk po nagraniu był czysty i głęboki, wówczas dobrym wyborem będzie rejestrator cyfrowy, taki jak Zoom H1N. Ten niewielki sprzęt można określić mianem zaawansowanego dyktafonu, oferującego głęboki i naturalny dźwięk po nagraniu. Wielką zaletą rejestratora jest wygoda w trakcie jego używania. Wystarczy jedynie go włączyć, usiąść z instrumentem lub zacząć śpiewać, a następnie zakończyć sesję. Dźwięk zostanie zapisany na karcie pamięci wewnątrz urządzenia, więc wystarczy jedynie zgrać plik na komputer.

Zoom H1N jest jednym z najczęściej wybieranych rejestratorów cyfrowych, ponieważ charakteryzuje się on bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jeśli jednak zależy nam na jeszcze większych możliwościach nagrywania, zdecydowanie lepszym wyborem będzie model H2N, za pomocą którego w komfortowy sposób dźwięk mogą nagrywać dwie osoby jednocześnie.