USIĄDŹ Z NAMI - zaprasza Szpaku i GUGU
USIĄDŹ Z NAMI - zaprasza Szpaku i GUGU

Charyzma i autentyczność to cechy, którymi wyróżnia się Szpaku, który inspiruje się światem anime i mangi. „Uzumaki Forma Ostateczna (UFO)” to ogromny ładunek kipiących emocji, to krzyk w imieniu młodych, życiowo pogubionych osób. Staje po stronie ludzi, próbujących odnaleźć siebie i wykreować własną tożsamość. Słysząc jego przekaz i obserwując działania dla dzieci i młodzieży, dostrzegam ogromne zaangażowanie dla dobra tych osób. Czy GUGU to sekta?

Uzumaki (Spirala) to manga autorstwa Junji Ito publikowana w latach 1998-1999, według japońskich entuzjastów – top w kategorii horrorów. Autor okazał się wirtuozem, a jego dzieło jest przykładem świetnego wykorzystania grozy. Spirala jako hipnotyzujący wzór pojawia się zarówno w naturze jak i kulturze. Przyjrzyjmy się zatem zwężającej się ku wnętrzu regularnej linii, która stała się fundamentem stworzenia mitologii, której akcja toczy się w fikcyjnym mieście Kurôzu-Cho, nękanym przez nadprzyrodzoną klątwę związaną ze spiralami. W miasteczku zadomawiają się wydarzenia paranormalne, pojawiają się również budzące strach deformacje ciała (tzw. body horror). Mamy do czynienia z lękiem przed utratą kontroli nad funkcjonowaniem własnego organizmu, a widmo spirali obezwładnia całe miasteczko.

Błażej Tomaszewski pisze: „w Kurôzu-Cho mieszkańcy zamieniają się w ślimaki; włosy rozrastają się do nieprawdopodobnych długości, aby następnie zacząć się zawijać i żyć własnym życiem; ciężarne kobiety wysysają krew z pacjentów szpitala; na rękach i nogach wyrastają zrogowacenia przypominające rogi koziorożców; blizny na czole pogłębiają się, aż przewiercają przez całą twarz; ciała kochanków ze zwaśnionych rodzin splatają się niczym okrętowe cumy…” (źródło: https://popkulturowcy.pl/2022/10/31/uzumaki-poetyka-horroru/ ).


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Jak widać, Junji Ito manifestuje grozę, lęk i strach wielopłaszczyznowo. Groza jest stopniowo budowana i dawkowana odbiorcom. Przerażające metamorfozy i powyginane ciała w duecie z niepewnością źródła tego „zła” tworzą mroczny klimat. Rzeczywistość, która nas otacza, jest pełna grozy – na tym polega jej niesamowitość i o tym mówi nam Ito. Przed odbiorcą jawi się opowieść grozy o umiejscowieniu człowieka w świecie.
Uzumaki to manga, ale również nazwisko oznaczające wir lub spiralę, odnoszące się również do wybuchowego charakteru Naruto. Klan Uzumaki został zmasakrowany podczas Wielkiej Wojny, wśród tych, którzy przetrwali znalazł się m. in. Naruto. Boruto jest pierwszym dzieckiem Hinaty i Naruto Uzumakiego, ma o 2 lata młodszą siostrę Himawari.

Podobnie jak jego ojciec w dzieciństwie, Boruto jest nieuważny, zuchwały, żywiołowy oraz nie zważa na formalności. Wykazuje dużą skłonność do psot mających zwrócić na niego uwagę – również uwagę jego ojca… Boruto przejawia lekceważący stosunek do swojego ojca, jednak wydaje się dbać o uczucia innych osób. Jest uprzejmy. Przez nieobecność ojca w domu, Boruto czuje się zaniedbany. Z czasem zrozumiał napięty harmonogram swojego ojca. Boruto został obdarzony wytrzymałością i dużą siłą życiową. W „The Last: Naruto the Movie” miał na sobie czarny dres…

Jak patrzyli na nas z góry
Za to nie pokocham ludzi
Z tobą za rękę przez piekło na boso
Przecież tak było, nie jestem idiotą
– Szpaku – „Hinata”

Hinata jest nieśmiałą i niezwykle empatyczną osobą. Ze względu na problemy rodzinne, potrafi identyfikować się z bolesnym okresem dzieciństwa Naruto, pragnąc zarazem zostać dostrzeżoną. Brakuje jej pewności siebie, co jest owocem odrzucenia przez ojca. Stopniowo dąży do bycia coraz silniejszą.

Naruto Uzumaki: Rodziców się nie wybiera, ale można sobie wybrać przyjaciół.

Boruto Uzumaki: Moje przeznaczenie… Więc nie mogę pozostać normalnym chłopcem? I znakomicie! Czy to przeznaczenie, czy klątwa, śmiało, spróbujcie stanąć mi na drodze! Jestem ninją! I tak nigdy nie planowałem być zwykły. Tak, nie zamierzam zostać hokage! To historia mojego ojca. Moja historia dopiero się zaczyna!

„Uzumaki Forma Ostateczna (UFO)” to szósty album Szpaka i dziesiąty wydany przez GUGU Label. Za wszystkie produkcje muzyczne na tym albumie odpowiada Kubi Producent. Projekt nawiązuje do ulubionych anime Szpaka – m. in. „Naruto” i „Chainsaw Man”. Dostrzec można również motyw z UFO, który znany jest również z poprzednich projektów rapera. Artysta mówi o swoich doświadczeniach, emocjach, wzlotach oraz upadkach. Dużym atutem płyty jest połączenie charyzmatycznych zwrotek z dźwięcznymi refrenami, a także autentyczność i szczerość.
Stop, stop, stop – czym w ogóle jest GUGU? Jeśli jesteś rodzicem nastolatką bądź osobą pracującą z młodzieżą i pierwszy raz się spotykasz się z tą nazwą – odsyłam do przekazu zawartego w utworze pt. „Krokodyl Dundee” na płycie „DDZPPM (Dom Dla Zmyślonych Przyjaciół Pana Mateusza)”:

Usiądź z nami jeśli nie chciał z Tobą usiąść nikt
Czego się boisz? Powiedz głośno jestem z Tobą dziś
On Cię nie kochał jak Cię krzywdził bez uczuć
Więc powiedz za kim płaczesz maluchu
GUGU to sekta cały klub w czarnych sukienkach
A za nami każdy bękart każda wyklęta
Jak jesteś z nami to wiedz że nie jesteś sam
Bo GUGU to rodzina pełna takich jak Ty i ja
– Szpaku, „Krokodyl Dundee”

Wracając do emocji, jakimi kipi Szpaku na najnowszej płycie…

„Każdego dnia… Tęskniłem za rodzicami tak bardzo, że ledwo mogłem to znieść. Nawet po stworzeniu fałszywej rodziny to uczucie pustki po prostu nie zniknęło… Teraz pamiętam jasno jak dzień… Przepraszam. Byłem … Byłem za to wszystko winien. Mam nadzieję, że możesz mi wybaczyć.”Rui, odcinek 21.

Utwór „MAŁY RUI” nawiązuje do mangi „Miecz zabójcy demonów – Kimetsu no Yaiba” autorstwa Koyoharu Gotōge. Rui urodził się z bardzo słabym i kruchym ludzkim ciałem, większość życia spędził uwięziony w domu. Opiekowali się nim rodzice. Pewnej nocy chłopiec został przekształcony w Demona mogącego swobodnie się poruszać, co sprawiło ogromną radość jego rodzicom. Trwało to jednak krótko, gdyż bohater w skórze Demona potrzebował pożywienia…

Jak mały Rui, ja tylko chciałem biec
Zawsze z pająkami pośród palonych drzew
Chciałem przytulić, tylko przytulić się
To nie ja, tutaj wszystko jest złe
Patrzy Meduza jak sztuka jest grana
Artysty dusza, mam syndrom Stendhala
Umierałem z braku weny
Kiedy mi mówisz, że muszę być lepszy
No to patrz, bratku, jak leci
– Szpaku „MAŁY RUI”

Syndrom Stendhala…

… jest dolegliwością związaną z podziwianiem zabytków i odkrywaniem nowych dzieł. Pojawia się u osób szczególnie wrażliwych na estetykę i sztukę. Nastroje wahać mogą się od radości, przez fascynację i zdumienie, aż do płaczu. Doświadczając tak silnych emocji, u człowieka wystąpić mogą m. in. nudności, zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca. Euforia diametralnie przekształca się w smutek, a otaczająca nas rzeczywistość staje się nierealna – wystąpić może dezorientacja, a także poczucie oddzielenia się od własnego ciała. Syndrom Stendhala nie jest zawarty w kryteriach diagnostycznych, zatem nie jest jednostką chorobową. Warto jednak na chwilę się zatrzymać w sytuacji dostrzeżenia piękna danego dzieła, uwolnijmy swoje emocje i podzielmy się nimi z innymi osobami. Wsłuchajmy się w nasze ciało. Akceptacja własnych emocji oraz reakcji na emocje może pomóc w lepszym radzeniu sobie z nimi – mówi psycholożka Jessica Kmieć (materiał dostępny na: https://www.vogue.pl/a/syndrom-stendhala-na-czym-polega-dolegliwosc-wrazliwych-na-piekno).

Planeta Ziemia, mamy do udowodnienia Ci
Jak w krótkim czasie sprawić, żeby nasz duch wiecznie żył
Sny, (uuu) spełnię wszystkie
Zanim umrę, zanim zniknę, Ty też
Szpaku ft. Jan-Rapowanie, „BYŁEM MŁODY”

Pojawia się tu aspekt wiary w siebie i wzięcia życia za rogi. Może to być (i według mnie jest) pokrewne z tym, co mówił Naruto Uzumaki: Moc wiary we własne możliwości to moc potrzebna do zmiany przeznaczenia.

Posiadanie życiowej mocy jest niezbędnym w dążeniu do swoich marzeń. Należy mieć pomysł na siebie i wierzyć w to, co się robi. Tylko wtedy, możemy dokonać zmiany w swoim życiu. W utworze pt. „Kraina Lodu” Szpaku jasno deklaruje:


Mamo, nie wrócę na blok
Nawet jeśli, to ucieknę stąd
Bo mam tę moc, mam tę moc
W Krainie Lodu zbudowałem dom
(…)
Pokochałem sztukę, co mówiła trochę więcej
Niż to, w jakich latać ciuchach i co walić na imprezce
Wszystko wygląda tandetnie dzisiaj
GUGU to żaden label, weź nam nie ubliżaj.

Artysta doskonale odnajduje się w sztuce, jaką tworzy i serwuje słuchaczowi. Inspiracje znajduje w świecie anime, bajki i fantasy – są to miejsca egzotyczne dla wielu dorosłych. Tymczasem, mogą one okazać się tak bliskie sercu naszego dziecka. Może warto poznać ten świat? Na płycie Szpaka pojawia się również utwór pt. „Chainsaw Man”. W tej przygodowej mandze fantasy spotykamy się z bohaterem Denji, który po stracie ojca został z długami, nie mając jednocześnie szansy na ich spłatę. W życiu towarzyszy mu pies – demon, którego kiedyś uratował. Jego narzędziem jest również piła mechaniczna służąca do zabijania demonów…

Dawno nie marzę już o Openerze, za długo czekałem na zaproszenie
Póki co wbijaj do Płocka i Sławy zobaczyć jak pali się scenę (ahahaha)
– Szpaku, „Chainsaw Man”

A kojarzymy szaloną żabę latającą po mieście, którą stworzył Erik Wernquist? Ciekawostką jest to, że postać ta została pierwotnie stworzona, aby towarzyszyć efektowi dźwiękowemu podczas próby imitowania dźwięku silnika dwusuwowego. Na płycie Szpaka słyszymy utwór pt. „CRAZY FROG”.

Mówią do mnie: „Szpaku, weź te trendy goń
Bo spadają Ci zasięgi, zaraz znikniesz stąd”
A ja zakochany w drodze pod prąd, samotny kowboj
Galopuję, patrząc jak sprzedają godność
Tu im większy dureń, ten Wam bardziej imponuje
Co nie potrafi nic, ale wszystkiego próbuje
– Szpaku ft. Waima, „CRAZY FROG”

„Mój sąsiad Totoro” to japoński film anime opowiadający o dwóch siostrach, Mei (4 lata) i Satsuki (10 lat), które wraz z ojcem zamieszkały w starym domu na wsi. Dzięki temu są bliżej matki leżącej w szpitalu. Dziewczynki spotkały leśne duchy Totoro, co sprawiło, że ich życie wypełnione została magią. Natura i wyobraźnia okazują się pomocne, pokazują bowiem siłę i piękno otaczającego świata. W utworze „TOTORO” Szpaku zwraca uwagę na zachowania ryzykowne czekające na młodzież. Przyjrzyjmy się słowu „trenbolon” – jest to steryd anaboliczny, forma nielegalnego chemicznego dopingu dostępna na tzw. czarnym rynku. Stosuje się go w celu zwiększenia masy mięśniowej. Pierwotnie wstrzykiwany bydłu rzeźnemu celem nasilenia przyrostu masy. Wśród skutków ubocznych znajdziemy: zwiększony poziom agresji, bezsenność czy podwyższone ciśnienie krwi.

Starsza Pani niech nie pyta wnuka
Czemu rośnie jeszcze?
Bo nie chce wiedzieć, co Trenbolon robi z sercem
W mieście, nocą nawet teraz gdzieś jest pogo
Tutaj w grupie małolaci, konsekwencji się nie boją
(…)
Nie jestem tym samym łysym dresiarzem
Co zniszczyłby wszystko, co stało na drodze
Nie chcę siedzieć sam ze sobą
Dzisiaj szukam znów Totoro

– Szpaku, „TOTORO”

Podsumowując, przytoczę motto Naruto Uzumakiego: Twój dom jest tam, gdzie o Tobie myślą.

I taki dom dla swoich słuchaczy stworzył Szpaku – dom, którego fundamentem jest rozmowa, wsparcie i zrozumienie. Nie zapomina o akceptacji drugiego człowieka. Obserwując grupę GUGU w mediach społecznościowych, dostrzegam w niej ogromny potencjał – stała się ona bowiem pewnego rodzaju grupą wsparcia dla małoletnich, nie otrzymujących tych powyższych elementów od swoich bliskich. Nie kojarzmy tej grupy negatywnie, starajmy się zrozumieć jej ideę. Według mnie, pomaga wielu młodym! Szacun Mati!

Pedagog, pomysłodawca działań edukacyjno - profilaktycznych Hip-Hop Druga Szansa. Autor książek „Sny z betonu” i „Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży” oraz wielu artykułów popularnonaukowych i naukowych o tematyce substancji psychoaktywnych, presji rówieśniczej, przemocy oraz znaczeniu kultury hip-hop i kultury popularnej w życiu dzieci i młodzieży. Na Instagramie jako @hip_hop_druga_szansa