"Tupac Shakur. Sam przeciwko światu" - wywiad z Łukaszem Skibińskim
 

Tupac Amaru Shakur, czyli jedna z kluczowych person sceny hip-hopowej lat 90. Aktywista społeczny walczący z segregacją rasową, a także świetny mówca, poeta i raper. Czy również mesjasz? Dzisiaj otrzymujemy biografię Tupaca z rąk Łukasza Skibińskiego. Autor w swojej książce pochyla się szczegółowo zarówno nad życiorysem artysty jak i sytuacją polityczną swojego państwa, które boryka się z rasizmem.

Zapraszamy do wywiadu z Łukaszem Skibińskim – autorem książki pt. „Tupac Shakur. Sam przeciwko światu”. 

Biografia Tupaca wydana przez Polaka – gratuluję. Co do tego skłoniło teologa?
 
Bardzo dziękuję. Typowego teologa nie powinno skłaniać do słuchania takiego rapu ani do pisania o nim i przeważnie nie skłania. W moim przypadku studia poukładały mi kwestie teologiczne w trochę innym porządku, dlatego też zrezygnowałem z uczestniczenia w życiu kościelnym i w nieco inny sposób patrzę na tematy związane z wiarą i Kościołem. A w twórczości Tupaca odnalazłem zbliżone do mojego podejście do tych spraw. Poza tym byłem zaskoczony, że tak znany raper wypowiada się także na temat Boga i mówi o tym z pełną świadomością i powagą. Chciałem o tym opowiedzieć.
 
Źródło: Łukasz Skibiński

Jakie wartości odnajdujesz w muzyce i przekazie od Tupaca? Masz swój ulubiony cytat tego rapera?


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Pierwszy przychodzi mi do głowy bunt. Można to postrzegać jako coś negatywnego, ale dla mnie jest to wielka wartość i cecha ludzi świadomych społecznie. Poza poruszaniem przez Tupaca wątków związanych z duchowością, urzeka mnie to, że w tak młodym wieku potrafił w detalach opowiadać o ludzkich tragediach oraz o rasizmie w Stanach Zjednoczonych. Jest to zatem wrażliwość oraz mówienie o rzeczach takimi jakie one są, a więc kolejna wartość: prawda. Poruszający jest jego szacunek do kobiet, stojący niestety tuż obok uzasadnionej jednak do nich pogardy. Naprzód wysuwa się przekaz motywacyjny Tupaca, żeby nigdy się nie poddawać i jeśli chce się coś osiągnąć, trzeba być skupionym i ciężko na to pracować. Dlatego też najbliższy mi cytat to właśnie ten z „Me Against the World”: „That’s right /
I know it seem hard sometimes, but, uh / Remember one thing / Through every dark night, there’s a bright day after that / So no matter how hard it get, stick your chest out / Keep your head up, and handle it”.

https://www.youtube.com/watch?v=Qg0RA0yWmjg

Raper został zastrzelony, mając zaledwie 25 lat. Pomimo młodego wieku, Tupac Shakur stał się wielkim symbolem buntu i walki o sprawiedliwość społeczną. Był to bez wątpienia kontrowersyjny i wpływowy artysta. Stawiasz Tupaca w jednej linii z Malcolmem X i Martinem Lutherem Kingiem na polu walki z rasizmem. Co ich łączy? O co walczył Tupac?

Tak, łączy ich walka o wolność, równość i sprawiedliwość dla czarnoskórych mniejszości w Ameryce. O to samo walczył Tupac – a nawet o więcej – by ta wolność ogarnęła nie tylko czarnych, ale wszystkich o innym kolorze skóry niż biała. Tupac najbardziej nie mógł pogodzić się z tym, że na ulicach Ameryki giną młodzi ludzie, a w oczach organów ścigania są nikim więcej tylko kryminalistami. Nic tak nie wstrząsnęło nim jak niesprawiedliwy wyrok w sprawie morderstwa nastoletniej Latashy Harlins. Tupac wierzył również, że można położyć kres ubóstwu – zjawisku, z którym nie mógł się pogodzić. Ostatecznie łączy Tupaca z Malcolmem X i Kingiem oraz z innymi aktywistami ścieżka, jaką przeszli i jej tragiczne zakończenie.

Źródło: Łukasz Skibiński

Tupac był niewygodny dla wielu, przez co spotykał się z falą nienawiści. Jak radził sobie z tym atakiem jako młody człowiek?

Tupac uciekał w pracę, ale w pracę twórczą. Ona pomagała mu wyrazić siebie oraz dać ujście gniewowi i niezgodzie na to, czego doświadczał. Oczywiście nie można zapominać o tym, że jako poeta, który stał się raperem był też człowiekiem z krwi i kości, wychowanym przez ulicę. Potrafił wdać się w konflikty i utarczki, których potem żałował lub nie żałował. Niejednokrotnie jego „ucieczką” było zwrócenie się o pomoc do siły wyższej, co można wyczytać z jego utworów.
 
„Niech żyje róża, która z betonu wyrosła i o którą nikt się nawet przez chwilę nie troszczył!” – cytowany fragment pochodzi z wiersza Tupaca pt. „Róża, która wyrosła na betonie”. Życie Tupaca nie było usłane różami…bez ojca, bez szans, bez troski, bez pieniędzy… Skąd młody Shakur czerpał inspirację do działania i… chęć do życia?
 
Myślę, że matka była dla niego wzorem w zmaganiu się z życiem. Wiele przeszła: jako czarnoskóra kobieta wygrała proces bez adwokata, wychowała samotnie dwójkę dzieci i utrzymała rodzinę, popadła w uzależnienie od narkotyków, ale w tym wszystkim nie załamała się. Nie pozwoliła ani sobie, ani Tupacowi na wycofanie się z obranej ścieżki. Afeni Shakur nie podupadła na duchu za życia Tupaca, ani po jego śmierci. Jeśli chodzi o inspirację do działania i tworzenia Tupac patrzył na wielkie gwiazdy i chciał dzielić to samo życie, co oni. Wierzył w swój talent i uważał, że niewykorzystanie go byłoby jak gardzenie darem od samego Boga.
 
 

Twoje TOP 5 utworów Tupaca, które możemy polecić współczesnym nastolatkom i ich rodzicom?

Moje Top 5 utworów Tupaca to:
1. Keep Ya Head Up
2. Dear Mama
3. Brenda’s Got a Baby
4. Me Against the World
5. Unconditional Love
 
Źródło: Łukasz Skibiński

Czytając jedną z obszernych recenzji Twojej książki, spotykam się z pytaniem dot. osoby Tupaca: prorok-męczennik czy artysta-bandyta?

Tupac Shakur to prorok-męczennik i artysta-ulicznik. Bandyta, choć brzmi dosłownie od słowa „thug” wolę oddać jako: ulicznik, bandzior czy łobuz. Tupac to w pewnym sensie stan umysłu. Dla jednych fascynacja jego osobą zacznie się i skończy na jego muzyce. Dla innych będzie nowym sposobem myślenia i patrzenia na świat, które stworzy świadomie i niezależnie myślącego obywatela.

Dziękuję za inspirującą rozmowę! 

Książkę można nabyć na stronie:

https://novaeres.pl/katalog/tytuly/tupac_shakur_sam_przeciwko_swiatu%2Cdruk

Łukasz Skibiński – ukończył teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz filmoznawstwo w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2015 zadebiutował powieścią obyczajowo-psychologiczną „Trzy czwarte”. Dwa lata później, w serii Biblioteka bez Dogmatu, została wydana jego druga książka „W Kościele zatrutej myśli”. Prowadzi dwa blogi: filmowy – „Kino metafizyczne”, oraz pisarski – pod swoim imieniem i nazwiskiem. Fan świata analogowego czerpiący inspiracje z muzyki, filmu oraz obserwacji rzeczywistości.

Pedagog, pomysłodawca działań edukacyjno - profilaktycznych Hip-Hop Druga Szansa. Autor książek „Sny z betonu” i „Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży” oraz wielu artykułów popularnonaukowych i naukowych o tematyce substancji psychoaktywnych, presji rówieśniczej, przemocy oraz znaczeniu kultury hip-hop i kultury popularnej w życiu dzieci i młodzieży. Na Instagramie jako @hip_hop_druga_szansa