Tupac Amaru Shakur, czyli jedna z kluczowych person sceny hip-hopowej lat 90. Aktywista społeczny walczący z segregacją rasową, a także świetny mówca, poeta i raper. Czy również mesjasz? Dzisiaj otrzymujemy biografię Tupaca z rąk Łukasza Skibińskiego. Autor w swojej książce pochyla się szczegółowo zarówno nad życiorysem artysty jak i sytuacją polityczną swojego państwa, które boryka się z rasizmem.
Zapraszamy do wywiadu z Łukaszem Skibińskim – autorem książki pt. „Tupac Shakur. Sam przeciwko światu”.
Jakie wartości odnajdujesz w muzyce i przekazie od Tupaca? Masz swój ulubiony cytat tego rapera?
#KupujPolskieRapPłyty
Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.
materiał reklamowy Ceneo.plPierwszy przychodzi mi do głowy bunt. Można to postrzegać jako coś negatywnego, ale dla mnie jest to wielka wartość i cecha ludzi świadomych społecznie. Poza poruszaniem przez Tupaca wątków związanych z duchowością, urzeka mnie to, że w tak młodym wieku potrafił w detalach opowiadać o ludzkich tragediach oraz o rasizmie w Stanach Zjednoczonych. Jest to zatem wrażliwość oraz mówienie o rzeczach takimi jakie one są, a więc kolejna wartość: prawda. Poruszający jest jego szacunek do kobiet, stojący niestety tuż obok uzasadnionej jednak do nich pogardy. Naprzód wysuwa się przekaz motywacyjny Tupaca, żeby nigdy się nie poddawać i jeśli chce się coś osiągnąć, trzeba być skupionym i ciężko na to pracować. Dlatego też najbliższy mi cytat to właśnie ten z „Me Against the World”: „That’s right /
I know it seem hard sometimes, but, uh / Remember one thing / Through every dark night, there’s a bright day after that / So no matter how hard it get, stick your chest out / Keep your head up, and handle it”.
https://www.youtube.com/watch?v=Qg0RA0yWmjg
Raper został zastrzelony, mając zaledwie 25 lat. Pomimo młodego wieku, Tupac Shakur stał się wielkim symbolem buntu i walki o sprawiedliwość społeczną. Był to bez wątpienia kontrowersyjny i wpływowy artysta. Stawiasz Tupaca w jednej linii z Malcolmem X i Martinem Lutherem Kingiem na polu walki z rasizmem. Co ich łączy? O co walczył Tupac?
Tak, łączy ich walka o wolność, równość i sprawiedliwość dla czarnoskórych mniejszości w Ameryce. O to samo walczył Tupac – a nawet o więcej – by ta wolność ogarnęła nie tylko czarnych, ale wszystkich o innym kolorze skóry niż biała. Tupac najbardziej nie mógł pogodzić się z tym, że na ulicach Ameryki giną młodzi ludzie, a w oczach organów ścigania są nikim więcej tylko kryminalistami. Nic tak nie wstrząsnęło nim jak niesprawiedliwy wyrok w sprawie morderstwa nastoletniej Latashy Harlins. Tupac wierzył również, że można położyć kres ubóstwu – zjawisku, z którym nie mógł się pogodzić. Ostatecznie łączy Tupaca z Malcolmem X i Kingiem oraz z innymi aktywistami ścieżka, jaką przeszli i jej tragiczne zakończenie.
Tupac był niewygodny dla wielu, przez co spotykał się z falą nienawiści. Jak radził sobie z tym atakiem jako młody człowiek?
Twoje TOP 5 utworów Tupaca, które możemy polecić współczesnym nastolatkom i ich rodzicom?
1. Keep Ya Head Up
2. Dear Mama
3. Brenda’s Got a Baby
4. Me Against the World
5. Unconditional Love
Czytając jedną z obszernych recenzji Twojej książki, spotykam się z pytaniem dot. osoby Tupaca: prorok-męczennik czy artysta-bandyta?
Tupac Shakur to prorok-męczennik i artysta-ulicznik. Bandyta, choć brzmi dosłownie od słowa „thug” wolę oddać jako: ulicznik, bandzior czy łobuz. Tupac to w pewnym sensie stan umysłu. Dla jednych fascynacja jego osobą zacznie się i skończy na jego muzyce. Dla innych będzie nowym sposobem myślenia i patrzenia na świat, które stworzy świadomie i niezależnie myślącego obywatela.
Dziękuję za inspirującą rozmowę!
Książkę można nabyć na stronie:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly/tupac_shakur_sam_przeciwko_swiatu%2Cdruk
Łukasz Skibiński – ukończył teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz filmoznawstwo w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2015 zadebiutował powieścią obyczajowo-psychologiczną „Trzy czwarte”. Dwa lata później, w serii Biblioteka bez Dogmatu, została wydana jego druga książka „W Kościele zatrutej myśli”. Prowadzi dwa blogi: filmowy – „Kino metafizyczne”, oraz pisarski – pod swoim imieniem i nazwiskiem. Fan świata analogowego czerpiący inspiracje z muzyki, filmu oraz obserwacji rzeczywistości.