Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 22. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Poznaliśmy nominowanych w kategorii Album Roku Hip-Hop.

Jakiś czas temu prezentowaliśmy prenominowanych do tegorocznego Fryderyka, dziś natomiast możemy przedstawić już listę albumów hip-hopowych, które z blisko trzydziestu prenominowanych – zostały wytypowane przez członków Akademii o możliwość ubiegania się o nagrodę.

Nominowani do kategorii Album Roku Hip-Hop zostali:


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Sokół/ Hades/ Sampler Orchestra – „Różewicz – inspiracje”
Taco Hemingway – „Umowa o Dzieło”
Grubson – „Holizm”
O.S.T.R. – „Podróż zwana życiem”
Tede & Sir Mich – „Vanillahajs”

Fryderyki 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 20 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim w Warszawie – transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się dzień później.

21 kwietnia 2016 roku – podczas uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów. Po raz 10. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree.

Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych artystów, albumów i singli. W tegorocznej edycji odnotowano 1120 zgłoszeń do nominacji. W poszczególnych kategoriach konkurowało:

  • 237 albumów z polską muzyką rozrywkową (234 w poprzedniej edycji)
  • 91 albumów jazzowych (87 w poprzedniej edycji)
  • 166 albumów z muzyką poważną (126 w poprzedniej edycji)
  • 254 utwory muzyczne (266 w poprzedniej edycji)
  • 223 aptekanapotencje.com/oryginalna-viagra-bez-recepty/ teledyski (205 w poprzedniej edycji)
  • 84 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej (55 w poprzedniej edycji).

Statuetki Fryderyk 2016 zostaną przyznane w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej, 8 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach jazzowych. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy jak i producenci. W kategorii Utwór roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.

Zasady Fryderyki 2016

Edycja 2016 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia 2014 roku a 31 grudnia 2015 roku. W konkursie Fryderyk biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnię fonograficzną, samego artystę lub jego managera.

Zarówno tryb zgłaszania wydawnictw, jak i obie tury głosowania odbywają się drogą elektroniczną. Wydawcy/zgłaszający mieli możliwość zamieszczenia, wraz ze zgłoszeniem, opisu albumu, zdjęcia okładki oraz pliku mp3, co w znaczący sposób ułatwia głosującym zapoznanie się z propozycjami i podjęcie decyzji przy typowaniu.

W pierwszej turze głosowania (22 lutego – 7 marca 2016 roku) jury – ponad 1200 członków Akademii Fonograficznej – oddawało głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. W ten sposób zostały wyłonione ogłaszane dziś nominacje do nagrody Fryderyk 2016.

W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznamy 20 kwietnia 2016 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie, a zwycięzców w muzyce poważnej – 21 kwietnia 2016 roku podczas uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego