Wybraliśmy TOP10 najlepszych polskich rap płyt w 2018 roku!
Wybraliśmy TOP10 najlepszych polskich rap płyt w 2018 roku!

Jak co roku w naszej redakcji wybraliśmy TOP10 najlepszych polskich rap płyt roku. W wyborze brało udział ponad 20 dziennikarzy muzycznych i słuchaczy hiphop’u.

W 2018 roku wyszło ponad 300 różnych płyt rap/hiphop. Słuchacze chcący być na bieżąco z każdym projektem wychodzącym w 2018 mieli nielada trudne zadanie. Musieliby prawie codziennie wysłuchiwać chociaż jednej płyty. W redakcji portalu staramy się każdego dnia sprawdzać nowości, tak aby informować Was o najnowszych projektach. Ranking, który dzisiaj przedstawiamy jest efektem naszej rocznej pracy.

Miejsce 10: LaikIke1 & Soulpete – Postacie fikcyjne EP

LaikIke1 & Soulpete - Postacie fikcyjne EP
LaikIke1 & Soulpete – Postacie fikcyjne EP

Laikike1 pokazuje, że stara szkoła nie musi brzmieć zawsze tak samo. Nie przebiera on w archaicznych nawijkach, a Soulpete nie próbuje wcisnąć nam słabo wyprodukowanych bębnów. Album „Postacie fikcyjne” przekazuje nam historię, w której ciężko się odnaleźć przy pierwszych odsłuchach krążka. Historię, która jest zagmatwana i trudna do logicznego uporządkowania. Jednak jest to historia niezwykle dobrze zaplanowana. Niezwykle barwnie przemyślana konceptualność tej płyty sprawiła, że na pewno doceniło ją wielu słuchaczy i zasłużyła na znalezienie się w naszym rankingu.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Miejsce 9: BonSoul – Kiwka Fifka Rap Do Piwka EP

BonSoul - Kiwka Fifka Rap Do Piwka EP
BonSoul – Kiwka Fifka Rap Do Piwka EP

Tomek z tylkodobrerapy.pl napisał o tej płycie tak: „(…)Posłuchajcie tylko, na jakim luzie wyrzuca z siebie przepięknie poskładane, wielokrotne rymy w „Trochę o piciu, ale nie tylko”. Albo co wyprawia w „4 porach oczu” (to zresztą bodajże najlepszy numer, jaki polski rap wydał na świat w tym roku, w czym ogromna zasługa także cudownego bitu Soulpete’a i świetnych wersów Laika). Co tu dużo mówić, klasa światowa. A że kompana od produkcji też ma z absolutnej czołówki, nic dziwnego, że efekty są, jakie są. Wisienką na torcie (by nie powiedzieć „truskawką”) i idealną klamrą, spinającą wszystkie BonSoule, jest zamykający „Kiwkę…” kapitalny remix numeru „Dobranoc” z „Lepiej się witać”. Najlepszy rap w Polsce, normalnie.”.

Chyba nic tutaj dodawać nie trzeba. To najlepsza płyta w wykonaniu tego duetu, pozostawiła jednak mały niesmak, bo na pewno stać tych Panów na wiele więcej! Mamy nadzieję, że w następnych naszych rankingach, będziemy mogli umieścić ich krażek o wiele wyżej.

Miejsce 8: Hinol PW – Mej Duszy Dziecko

Hinol PW - Mej Duszy Dziecko
Hinol PW – Mej Duszy Dziecko

Hinol z dość dużym kopytem wbił się w ten rok. Po premierze singla „W drogę” każdy już wiedział, że o najnowszym projekcie reprezentanta Polskiej Wersji będzie głośno. Śmiało można powiedzieć, że Hinol jest największym zaskoczeniem tego roku. Nikt nie spodziewał się bowiem tak solidnego projektu. Muzyka grana w sporej części na żywych instrumentach połączona ze śmiałym, łobuzerskim stylem to na pewno niekonwencjonalne podejście do hiphopu. Nam się jednak taki eksperyment bardzo spodobał, dzięki czemu album uplasował się na zasłużonym 8 miejscu w naszym zestawieniu.

Miejsce 7: Bonus RPK – Technik Pasjonat

Bonus RPK - Technik Pasjonat
Bonus RPK – Technik Pasjonat

Już sam tytuł bardzo dobrze odzwierciedla to, co właściwie „stało się” na tym projekcie. Bonus RPK zdecydowanie udowodnił wszystkim swoim słuchaczom, że pomimo, iż zawsze tworzył muzykę w mocnym, ulicznym stylu – nie boi się eksperymentować i stworzyć coś zupełnie nowego i niecodziennego. Nowoczesne bity, bardziej techniczny, ale wciąż hardcorowy sposób składania rymów, ciekawi goście – to wszystko sprawia, że „Technik Pasjonat” to album, który zdecydowanie odróżnia się od wcześniejszych materiałów rapera. I zasługuje na zdecydowaną pochwałę. Oczekujemy więcej takich albumów od warszawskiego ulicznika, a tego plasujemy na zasłużonym 7 miejscu w naszym zestawieniu.

Miejsce 6: Małach – Proverbium

Małach- proverbium
Małach- proverbium

Ten album to klasyczna warszawska szkoła – a tym sukcesem wydawniczym Małach pokazał, że nadal jest duże zapotrzebowanie na taki rap. To płyta o charakterze motywacyjnym, określana przez media jako „mowa podwórkowego coacha do ludu”. Nie ma wątpliwości, że dzięki dużej charyzmie rapera, ten potrafi zainteresować słuchacza swoim rapem. Małachowi udało się zrobić album w postaci klasycznej jednocześnie częstując nas nawijką na miarę dzisiejszych czasów. Klimat współczesnej Warszawy panujący na całej płycie potrafi zakotwiczyć płytę w głowie na dłuższy czas.

Miejsce 5: Proceente/Metro – Kolej Podziemna

Proceente/Metro - Kolej Podziemna
Proceente/Metro – Kolej Podziemna

To płyta, która umknęła gdzieś uwadze mediów branżowych. Mocno przemilczana i najbardziej niedoceniona w 2018 roku. Proceente i Metro częstują nas naprawdę solidnym materiałem, który będzie przez nas zapamiętany na długi czas. Raper daje nam klasyczny rap na oldschoolowych bitach, na kilometr pachnący rapem, którego słuchaliśmy na Lavoramie. Zamiłowanie do muzyki połączone z buntem wobec systemu w dość refleksyjnym klimacie – to hiphop, którego dzisiaj bardzo nam brakuje. Zdecydowanie najlepsza płyta w karierze Michała. Metafory, nawiązania, skojarzenia i follow upy charakteryzują zwrotki Procenta. Na „Kolei podziemnej” jest ich naprawdę bardzo dużo i to właśnie dlatego zasłużyła na wysoką, piątą lokatę w naszym zestawieniu.

Miejsce 4: Dwa Sławy – Coś Przerywa

Dwa Sławy - Coś Przerywa
Dwa Sławy – Coś Przerywa

Jedni mówią, że to najsłabszy album tego składu, drudzy, że najlepszy. Nie ulega jednak wątpliwości, że album jest na naprawdę wysokim poziomie. Łódzki duet pokazuje, że nie boi się wkładać rąk coraz głębiej, aby odkryć coś zupełnie nowego. Pełno tutaj różnego rodzaju lirycznych smaczków wynikających z dwuznacznych tekstów ponadprzeciętnie przecież inteligentych gości. Płyta składa się z bardzo przyjaznych numerów w luźnej formie, jednakże każdy z nich jest bardzo dobrze przemyślany. To kolejny album, który może wnieść do polskiego rapu bardzo wiele świeżości dlatego zasłużył na tak wysoką, czwartą lokatę w naszym TOP10.

Miejsce 3: Śliwa – Zmiany w sąsiedztwie

Śliwa - Zmiany w sąsiedztwie
Śliwa – Zmiany w sąsiedztwie

To ogromny progress w karierze Śliwy. To już trzeci legalny album poznańskiego rapera, jednak dopiero pierwszy, który jest naprawdę godny uwagi i zasługuje na umieszczenie go w tak zacnym gronie najlepszych rap płyt roku. Śliwa udowodnił, że jest niezwykle bogatym tematycznie jak i technicznie raperem. Ta płyta to efekt jego ciężkiej pracy przez ostatnie lata i śmiało można powiedzieć, że to największy progress tego roku. Praca popłaca i „Zmiany w sąsiedztwie” zasłużyły na podium w naszym rankingu.

Miejsce 2: Eripe – Serial Killers

Eripe - Serial Killers
Eripe – Serial Killers
Krakowski raper cały czas trzyma się swojego niepowtarzanego stylu. Ponadto można śmiało stwierdzić, że łączy mainstream z podziemiem. „Serial killers” to niepowtarzalny projekt. Na płycie można usłyszeć znane bity zaczerpnięte ze świata popkultury (filmy, seriale). Dodatkowo w każdym utworze można jesteśmy częstowani zwrotką gościnną. Jednak wejścia Bonsona i Hase najlepiej się wpasowały w zamysły i styl Eripe. Sarius i Solar również zaskakują z dobrej strony. Krakowianin bawi się formą i brzmieniem. Trzeci legalny album artysty z Krakowa zasługuje na wysoką, drugą pozycję.

Miejsce 1: PRO8L3M – Ground Zero Mixtape

PRO8L3M - Ground Zero Mixtape
PRO8L3M – Ground Zero Mixtape

PRO8L3M to ewidentny fenomen na polskiej scenie hiphopowej. Tak oryginalnej muzyki, wizerunku, języka i charyzmy nie spotkamy na naszym rodzimym rynku muzycznym. Śmiało można powiedzieć, że PRO8L3M to niepodrabialna marka, marka niezwykle eksluzywna. To kolejna świetne płyta od tego składu. A ta miała być tylko przedsmakiem przed pełnoprawnym longplejem, a jednak okazała się najlepszym krążkiem w 2018 roku. I to zdecydowanie, bo w naszym rankingu zdobyła dwa razy więcej punktów od płyty na 2 miejscu.

Nie można więc wątpić, że Oskar i Steez poczęstowali nas projektem, który na pewno zapadnie w pamięci słuchaczy hiphopu na bardzo długo. Gdybyśmy spotkali kogoś zza granicy i chcielibyśmy pokazać mu coś najciekawszego z naszej polskiej sceny hiphopowej – zdecydowanie byłby to „Ground Zero Mixtape”. Bo nie tylko świetny język i charyzma zaprezentowana przez członka składu „Dobry Towar” jest atutem tej płyty – ale również muzyka wyprodukowana przez Steeza prezentuje poziom światowej klasy. Zdecydowane, pierwsze miejsce, w naszym rankingu to najprawdopodobniej dopiero początek. PRO8L3M dopiero rozwija skrzydła i na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy.