Pękaty i jego solówka niczym szklaneczka dobrego whisky - #404
Pękaty i jego solówka niczym szklaneczka dobrego whisky - #404

Rok 2020 przyniósł nam rzekomą pandemię złowrogiego wirusa z Wuhan, pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego i… solówkę Pękatego. I o ile koronawirus to dziś bardziej zjawisko medialne, aniżeli realne zagrożenie dla społeczeństwa, płonąca Biebrza i towarzysząca temu susza budziła daleko idący niepokój, to solo, które wydał Pękaty o symbolicznym tytule „#404” należy traktować jak szklaneczkę dobrego whisky w opozycji do berbeluchy, którą niemal od stycznia serwuje nam rok bieżący.

Kim jest Pękaty?

To reprezentant starej szkoły, warszawski MC, świadomy twórca i bodaj jeden z najbardziej niedocenianych raperów ostatnich lat na polskiej scenie rapowej. Starsi słuchacze z całą pewnością kojarzyć go będą z podziemnego składu Wwarstwa, który współtworzył razem z Łysolem (JWP/BC). Również z The Generacji znanej z charakterystycznego boombapowego stylu. Dodatkowo kilku nielegali czy mocnych featuringów na albumach Bez Cenzury, JWP, Hudego HZD, Dudka i wielu innych.

Co więcej, dobrze przyjęta EP-ka „5:00 Rano” wydana nakładem DistrictArea w 2017 na bitach Fleczera stanowiła świetny grunt pod bieżące nagrywki. „#404” to mocno skondensowany, merytoryczny i treściwy materiał, na którym jakość zdecydowanie przewyższa ilość numerów. A tych jest tylko i aż dziewięć. Za produkcję odpowiedzialny jest między innymi Smokin. Gościnnie Pękatego wsparli DJ Bulb, Grubaz/WZW, Prykson Fisk, Jeżozwierz, Jacenu SSDI oraz Święty Mikołaj.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Co znajdziemy na płycie?

Ponadto na krążku nie brakuje odniesień do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej, przebitek z melanży czy autorskich rozkminek. Przede wszystkim również charyzmy, której nie sposób raperowi odmówić. Całość dodatkowo utrzymana jest w klimacie stołecznych blokowisk i boombapowego brzmienia. Wspomniany Smokin to reprezentant Renegatów Funku, ½ Diggerdogz, który produkcją zajmuje się od 12 lat. Jego brzmienia charakteryzują zakurzone sample i brudne loop’y z winyli. Wyprodukował między innymi pierwszą płytę Dusty Vibes oraz Renegatów Funku. Współtworzył także w 2019 roku EP Kuby Knapa „Koniec końców”. Finalnie w Wasze ręce trafia przemyślany i mocno dopracowany projekt o spójnym brzmieniu i charakterze.

„Inni robili kariery, ja robiłem to, później ich wyjebali, ja robiłem wciąż to chciałem non stop przeważnie co mogłem, wiedziałem, że nikt nigdy mi nie zabierze wspomnień”

właśc. Marcin Kurzawski. Mix sneakerhead’a i rapoholika. Współwłaściciel portalu i dyrektor działu reklamy i promocji. Wychowany na warszawskim i śląskim rapie kolekcjoner CDków i winyli. Kiedyś zawodowo, obecnie hobbystycznie organizator koncertów i festiwali. Pasjonat krzewiący całym sobą kulturę hip hop. Dumny reprezentant BTW Podziemia. Myślę rapem jak Fenomen.