Pierwsze tego typu wydarzenie hiphopowe w tę sobotę na warszawskim Mokotowie
Pierwsze tego typu wydarzenie hiphopowe w tę sobotę na warszawskim Mokotowie

Niebawem startuje minifestiwal „Beczka Rhymes” – pierwszy tego typu event na Mokotowie, będący wyrazem oddolnie tworzących się kultur kreatywnych w Warszawie. Niebiletowane wydarzenie, łączące koncerty rockowe i hip hopowe oraz inne atrakcje, odbędzie się 3 czerwca (od 16.00) i 4 czerwca (od 14.00), przy Alei Niepodległości 19. Jej organizatorami są Piwna Beczka, Bad Look Records i studio nagrań NaRejonie.

„Beczka Rhymes” to inicjatywa spajająca dotychczasowe działania Piwnej Beczki, która od 2020 roku mocno zarysowała swoją obecność na Mokotowie. Miejsce zaoferowało dużo więcej niż zabawę i zwykłą możliwość spotykania się. Z wielką zdolnością jednoczenia ludzi, klimatycznym otoczeniem (niegrodzone blokowiska i Gierkowskie budynki spółdzielcze, place zabaw i przedszkole, boisko i Metro Wilanowska, studio nagrań), stało się mokotowską odpowiedzią na influencerskie kafejki w centrum, pełne blichtru restauracje, wyizolowane osiedla z portierami i inne miejsca cierpiące na przerost formy nad treścią. To sfera kultury kreatywnej, które łączy i tworzy oazę wspólnotowości. Organizowane tam cykle cotygodniowych imprez (czwartkowa, hip-hopowa „Beczka Rhymes”, czyli freestyle’owa muzyczno-rapowa improwizacja z żywą sekcją rytmiczną oraz piątkowe „Jam Session” – pełna, wielogatunkowa improwizacja muzyczna) na dobre zagościły na mapie stołecznych wydarzeń.

„Beczka Rhymes” – dwudniowa impreza i unikatowa atmosfera

Wspomniane cykle goszczą środowisko stołecznych autsajderów: instrumentalistów, wokalistów, DJ-ów i raperów, którzy – po zderzeniu ze szklanym sufitem mainstreamu – poszukują przestrzeni dla wolnej i kreatywnej wypowiedzi artystycznej. Efekty bywają zaskakujące i często przyjmują postać szerszych interkulturowych projektów artystycznych. Z miesiąca na miesiąc wydarzenia te zyskują coraz większą popularność i – jak zauważa pomysłodawca projektu, Tomasz Minorowski – „przyczyniły się one do stworzenia lokalnej tkanki, przypominającej podwórko, ulicę, osiedle. Innymi słowy, czegoś, co pozwala nam wrócić do formatu plemiennego, tak potrzebnego dla budowania własnej, lokalnej tożsamości”.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Na bazie obu cykli powstał projekt minifestiwalu „Beczka Rhymes”. Dwudniowa impreza oddaje unikatową atmosferę miejsca, oferując ciekawy line-up koncertowy i inne atrakcje (np. kooperacyjne piwo Beczka Rhymes wyprodukowane z browarem Monsters, a mające swoją premierę na festiwalu). Czerwcowy event zainicjuje drugi etap przedsięwzięcia. Jego częścią składową będzie cykl imprez w największych miastach w Polsce oraz płyta, współtworzona przez artystów biorących udział w „Beczka Rhymes” i „Jam Session” (a wydawana przy wsparciu Bad Look Records i studio nagrań NaRejonie).  

„To nie jest projekt mainstreamowy i nie pretenduje do takiej roli”, dodaje Tomasz Minorowski. „To ogólnopolski projekt lokalny. Liczy się tu osoba, nie tłum, zaś artysta nie ucieka po występie za kotarę, lecz siada z ludźmi. To jest nasz cel. Chcielibyśmy to przedsięwzięcie powtarzać dwa razy w roku: tzn. prowadzić oba cykle muzyczne, dzięki nim wyłaniać nowe zespoły, zapraszać je na minifestiwale i trasy koncertowe, a z ich najlepszych utworów składać płyty. Chcemy, by II edycja minifestiwalu – która odbędzie się na przełomie września i października – jednocześnie zainaugurowała tegoroczną trasę koncertową”.

Wstęp na minifestiwal „Beczka Rhymes” jest niebiletowany.