Hip-hopowe święto nadciąga do Kołobrzegu! Poznajcie Sun Festiwal
Hip-hopowe święto nadciąga do Kołobrzegu! Poznajcie Sun Festiwal

Jeśli jesteście słuchaczami muzyki hip-hopowej to nie może Was zabraknąć na zupełnie nowej imprezie poświęconej tym rytmom, czyli Sun Festivalu 2022. To wydarzenie przyciągnie fanów do słonecznego Kołobrzegu w samym środku lata, czyli w ostatni weekend lipca. Co w hip-hopie sprawia, że od kilku dekad jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród młodzieży na całym świecie?

Hip-hop to gatunek oparty na rapowaniu oraz muzyce disco, soul i funk. Na ten rodzaj muzyki składają się rytmizowany styl muzyki o stałym BPM oraz rapowanie, czyli rytmicznym wypowiadaniu tekstu. Muzyka hip-hop powstała, gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych, granych na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do zapętlanych fragmentów po jakimś czasie doszło rapowanie. Narodziny tego gatunku datuje się na 11 sierpnia 1973 w amerykańskim Bronxie.

Polska scena hip-hopowa

„Matką chrzestną polskiego hip-hopu” nazywana jest Bogna Świątkowska, która wraz z Sebastianem Imbierowiczem prowadziła stale nadawaną audycję, poświęconą właśnie kulturze hip-hopowej. To w dużej mierze przyczyniło się do powstania kultury hip-hopowej w Polsce. Polacy pierwsze dźwięki hip-hopowe usłyszeli na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy za pośrednictwem telewizji satelitarnej przywędrowały do nas utwory amerykańskich artystów. Szczególną datą dla polskiego hip-hopu jest przełom lat 1993 i 1994, powstały wtedy dwa zespoły, które zapoczątkowały polski hip-hop – Kaliber 44 z Katowic i Wzgórze Ya-Pa 3 z Kielc.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl
Sun Festiwal
Sun Festiwal

Znaczenie muzyki

Każde dziecko z małymi zasobami mogło wyrazić siebie poprzez hip-hop, dlatego szybko stał się on muzyką ogólnodostępną i powszechną. Przylgnęła do niego łatka muzyki ulicy. Hip-hop był także rebelią przeciwko ówczesnym normom, takim jak ogromna popularność disco. Wczesny hip-hop sprzeciwiał się przemocy i narkotykom, które opanowały tamten czas. Pokazywał, że ludzie w każdej sytuacji mają możliwość stworzenia czegoś co ma moc i znaczenie. Hip-hop utworzył ogólnodostępną kulturę, z którą utożsamić może się każda marginalizowana grupa na świecie.

Hip-hop jako subkultura

Zarówno wykonawcy, jak i fani hip-hopu tworzą jego subkulturę. To „buntownicy walczący z szarą rzeczywistością, często i z niesprawiedliwością”. Charakteryzuje ich luźny styl i swobodne podejście do życia. Lubią wspólnie spędzać czas jeżdżąc na deskorolkach lub rowerach, tworząc uliczne graffiti lub tańcząc breakdance. Mają lekceważący stosunek do wszelkich instytucji i nie wierzą w społeczną wiedzę. Ich ulubionym zajęciem jest rymowanie o otaczającym świecie, podziale klasowym i przepaści ekonomicznej między różnym warstwami społecznymi. Więcej o festiwalu przeczytacie tutaj: https://sunfestival.pl/.