Cyfrowe instrumenty klawiszowe. Prawda czy falsz?
Cyfrowe instrumenty klawiszowe. Prawda czy falsz?
Cyfrowe instrumenty klawiszowe bywają do siebie bardzo podobne, a dla osoby, która nigdy nie miała z nimi styczności mogą wydawać się niemal identyczne. W sklepach muzycznych znajdziemy keyboardy, syntezatory, pianina cyfrowe oraz wiele innych instrumentów, które są do siebie bardzo podobne, ale w rzeczywistości oferują inny komfort gry, brzmienie oraz możliwości. Również pod względem cenowym tego typu sprzęt może się znacznie różnić w zależności od rodzaju instrumentu. Czym charakteryzuje się keyboard, syntezator i pianino cyfrowe?

Keyboard

Keyboard jest jednym z najczęściej wybieranych instrumentów klawiszowych na początku nauki gry. Dobrej jakości sprzęt tego typu zaczyna się już od stosunkowo niskich cen i oferuje wbudowane efekty oraz brzmienia. Decydując się na zakup keyboardu warto zwracać uwagę także na liczbę klawiszy. Chętnie wybieranym modelem na początek jest Yamaha NP 12. Sprzęt ten oferuje wygodną klawiaturę złożoną z 61 klawiszy, 10 budowanych brzmień, a także 4 rodzaje pogłosu. Keyboard ten jest najczęściej wybierany przez początkujących muzyków, ale ze względu na dobry stosunek ceny do jakości użytek zrobią z niego także bardziej zaawansowani artyści.

Syntezator

Syntezator często swoim wyglądem przypomina keyboard, jednak te dwa urządzenia zdecydowanie różnią się od siebie. Zadaniem syntezatora jest posiadać możliwie jak największa bazę wbudowanych brzmień , dzięki czemu grając na klawiszach mamy możliwość tworzenia ścieżki gitary, skrzypiec czy organów. Ze względu na tak wiele brzmień i efektów, syntezatory nie są najlepszym wyborem dla początkujących muzyków, którzy mogą czuć się przytłoczeni ogromem możliwości. W przypadku syntezatorów ważna jest także cena, która jednak zazwyczaj jest wyższa od tych, które można spotkać w keyboardach. Przykładem chętnie wybieranego syntezatora na początek jest Yamaha Reface FX, która jest ceniona ze względu na bogate brzmienie, a także pamięć na 32 presety stworzone przez użytkownika. Taki syntezator dobrze sprawdzi się zarówno podczas występów na żywo, jak i w trakcie pracy w studiu nagraniowym.

Pianino cyfrowe

Wielu klawiszowców marzy o tym, aby posiadać w domu pełnowymiarowe pianino akustyczne. Niestety takie instrumenty są duże, ciężkie i głośne, przez co nie każdy może sobie pozwolić na ich posiadanie. Dobrą alternatywą są jednak pianina cyfrowe, które w odróżnieniu od syntezatora posiadają niewiele brzmień. Skupiają się one bowiem na samej jakości dźwięku oraz na wygodzie w trakcie gry. Zadaniem pianina cyfrowego jest możliwie jak najwierniej oddać uczucie w trakcie gry na instrumencie akustycznym. Przykładem cenionego instrumentu tego typu jest Korg B1 SP, który posiada 81 ważonych klawiszy. Oznacza to, że dynamika brzmienia zależy nie tylko od ustawień samego instrumentu, ale także w znacznym stopniu od sposobu gry. Dźwięk będzie delikatny, jeśli lekko stukniemy w klawisze, lecz może przerodzić się w głośny i pełen impetu, jeśli uderzymy w nie z większa siłą.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl