Zdjęcie: Popkiller.pl (wywiad na YouTube, 08.2017, Płock, Polish Hip-Hop Tv Festival Płock 2017 Płock) – od lewej: Mateusz Natali, Konrad Szymczak (Reno)
Zdjęcie: Popkiller.pl (wywiad na YouTube, 08.2017, Płock, Polish Hip-Hop Tv Festival Płock 2017 Płock) – od lewej: Mateusz Natali, Konrad Szymczak (Reno)

Jako członek kultury hiphopowej, która jest dla mnie ważną częścią mojego życia, z żalem patrzę na to, jak bardzo rap się zmienił od czasów, gdy zaczynałem swoją przygodę z tą muzyką. Kiedyś rapowano, by stać za jakąś ideą lub wartościami, by przekazywać ważne przesłania i walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

Dziś wielu raperów tworzy muzykę głównie dla powszechnej uwagi, popularności i pieniędzy, zapominając o tym, co kiedyś było dla rapu najważniejsze – przekazywaniu ważnych przesłań i walce o sprawiedliwość. To smutne, że dzisiejsza scena hiphopowa tak bardzo skupia się na komercji i wizerunku, a nie na muzyce i przesłaniach.

Oczywiście, nie oznacza to, że wszyscy raperzy są tacy sami i że rap jako całość stracił swój pierwotny charakter. Nadal są artyści, którzy nie ulegają presji komercji i skupiają się na tym, co jest dla nich najważniejsze – na muzyce i przekazywaniu ważnych przesłań. Wśród nich są tacy, którzy nadal trzymają się swoich wartości i nie boją się walczyć o to, w co wierzą. To właśnie oni dają nadzieję, że rap nie stracił całkowicie swojej pierwotnej siły i nadal może być mocnym głosem protestu i zmiany. Warto promować takich artystów i słuchać ich muzyki, bo to oni pokazują, że rap nadal może być czymś więcej niż tylko pustym show-biznesem.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Nie, nie jestem „boomerem” jedynie narzekającym

Tak, faktycznie. Świat i muzyka idą do przodu. Rozwijają się i ewoluują. A to oznacza, że niektóre rzeczy się zmieniają. Nie mam jednak nic przeciwko temu procesowi. Mam tylko parę pytań: dlaczego mamy rezygnować z promowania dobrych wartości w hiphopie? Dlaczego mamy zapominać o tym, co kiedyś było dla tej muzyki najważniejsze – o przekazywaniu ważnych przesłań przez pariasów nieustannie spychanych ze sceny na której gra orkiestra społeczności dyrygowana przez mass media czy polityczną propagandę? Dlaczego mamy zapominać o tym, że rap kiedyś był głosem ludzi z marginesu społecznego, którzy przez swoje teksty próbowali walczyć o swoje miejsce w społeczności?

Dziś raperzy mają znacznie większe możliwości niż kiedyś. Mają dostęp do lepszych narzędzi i technologii, co pozwala im na tworzenie coraz lepszej jakości muzyki. Mimo to, uważam, że ich twórczość jest często mniej ambitna niż polskich raperów kiedyś. Dziś dużo łatwiej jest zdobyć popularność i pieniądze dzięki rapowi, a to może prowadzić do braku motywacji do tworzenia czegoś naprawdę wybitnego.

Oburza mnie fakt, że dziś raperzy, których słuchaczami często są bardzo młodzi ludzie, rapują o imprezowaniu, narkotykach i przekazują zły przykład i wzorce. Kiedyś, tacy raperzy jak O.S.T.R., Peja czy WWO rapowali o tym, że taki styl życia jest zły i że warto walczyć o coś więcej, niż tylko o chwilowe przyjemności. Dziś jednak coraz więcej raperów skupia się na tym, by zdobyć jak największą popularność i pieniądze, nie zważając na to, co przekazują swoimi tekstami i jaki przykład dają swoim słuchaczom.

Warto szukać wartościowej muzyki. Jednak trzeba jej naprawdę poszukać

To, że rap jako muzyka i hip hop jako kultura kompletnie pomieszały swoje zamierzenia, genezę i komplementarność, nie oznacza, że nie ma już dobrych raperów i wartościowych płyt. Wręcz przeciwnie – nadal istnieją artyści, którzy walczą o sprawiedliwość i próbują przekazywać ważne przesłania swoimi tekstami. Dlatego warto szukać takich płyt i takich artystów, którzy potrafią nas inspirować i motywować do działania. Warto słuchać muzyki, która przemawia do nas i która daje nam coś więcej, niż tylko chwilową rozrywkę. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z nowoczesnych brzmień i zapominać o tym, co dobre w nowym hiphopie. Ale warto pamiętać o tym, co było dla tej muzyki ważne na początku i nie rezygnować z promowania dobrych wartości.

W końcu, chciałbym podkreślić, że mimo wszystkich problemów i zmian, jakie zaszły w świecie hiphopu, nadal istnieje nadzieja. Wierzę, że na portalu HipHopWeb.pl w roku 2023 będziemy starali się opisywać prawdziwy hiphop, promujący kulturę i wartości, a nie tylko komercję i show-biznes. Będziemy pomagać różnym głosom pokolenia przebijać się przez barierę komercji i dawać im szansę na dotarcie do szerszej publiczności. Dzięki temu, mam nadzieję, że hiphop nadal będzie głosem pokolenia i będzie niosł ze sobą ważne przesłania.

„Nie robię rapu, żeby tu świrować przy nich,
Chociaż trudniej za czymś stać, niż sobie kreować image.
Taki problem to by dla mnie spoko był,
Jak miałem dziurawe buty i nie miałem dokąd iść”

Utwór: Reno – „Między Piekłem i Niebem” (grudzień 2017), album „50/50”

Zdjęcie główne: Popkiller.pl (wywiad na YouTube, 08.2017, Płock, Polish Hip-Hop Tv Festival Płock 2017 Płock) – od lewej: Mateusz Natali, Konrad Szymczak (Reno)

*Dedykując ten tekst słuchaczom polskiego hiphopu, życząc w kolejnym roku 2k23 czerpania jak największej satysfakcji ze słuchania rapu i bycia nieodłączną częścią kultury hiphopowej.

Copy: Artur Kluska