Polska śliczna
Fot. Matthew Street Photo

„Wita nowa Polska śliczna”. Co powiesz na systematyczną pracę i konsekwencję w działaniu? Stawianie sobie celów, spełnianie marzeń, kolejne kroki do przodu. Osiąganie sukcesów  – kręci Cię to? Po drodze przytrafią się porażki, niejednokrotnie popełnię błąd. Mam prawo – nie jestem nieomylny.

Ważne, aby dostrzec ten błąd i się do niego przyznać.  Czy w życiu przychodzi coś za darmo? Bez wyrzeczeń? Jeśli tak, jest to ulotne. Co bardziej cieszy? To, co dostaniesz za free czy to, co osiągniesz własnym rękoma i swoją pracą? Każdy odpowie inaczej i też ma do tego prawo. W końcu każdy człowiek ma prawo do wyrażania własnego zdania. Każdy Młody Polak powinien to wiedzieć.


#KupujPolskieRapPłyty

Zaopatruj się w nowe kompakty do rap kolekcji i wspieraj jednocześnie działalność i niezależność naszego portalu.

materiał reklamowy Ceneo.pl

Szanuję ciężką pracę
Taką wiesz, od podstaw
Osiągnąć coś samemu
Mimo zaborczości państwa
Prawdziwy sukces
Możesz czuć się dumny
Lecz idzie stracić polot
Kiedy w tej rutynie utkwisz” – KęKę

Polska domem milionów ludzi. Było tak, jest i będzie. Każdy ma prawo do szacunku. Nie zapominaj o tym, gdyż papier czy stołek nie sprawia, że masz prawo poniżać czy niszczyć drugiego człowieka. Nie masz prawa też obiecywać społeczności gruszek na wierzbie, szczególnie, że lada dzień wleci śląska przedwyborcza. Bierzmy się za pracę, również za pracę nad sobą. Szanujmy drugiego.

Jej dzieci to ja i Ty ale i ćpuny na dworcach 
Mówią o niej bzdury, nas nic nie przekona
A póki my żyjemy, żyje ona!” – Eldo

Wolna Polska – oby jak najdłużej. Chociaż obawy coraz większe. Niepokój i strach przed jutrem. Przede wszystkim niepewność. Jaki los czeka na kolejne pokolenie?

Ten kraj jest moją mamą, bo wychował Polaka
Jak patrzę co oni z nim robią to chce mi się płakać, ej” – Z.B.U.K.U

Trochę optymizmu, który zawsze jest bezcenny, a często go brakuje w relacjach międzyludzkich. Na luzie, z przymrużeniem oka trzeba w wielu sytuacjach. Nie mamy bowiem wpływu na wiele podejmowanych rozgrywanych rund przez włodarzy w naszym kraju. Dlatego żyjmy pełnią życia w swoich społecznościach, cieszmy się z każdej pozytywnej chwili. Ja cieszę się z tego, że moim miejscem zamieszkania jest Polska, lubię tą miejscówkę.

Miejsce Polska, system samowolka
cel to forsa, w tym tkwi sekret
biorę co los da, życia made in Polska
to jest moje miejsce, bo kocham to miejsce” – O.S.T.R.

Życie w Polsce nie jest takie beznadziejne, jak posłuchać narzekających głów dokoła. Kwestia nastawienia i obrania właściwej ciekawej drogi w życiu. Warto spojrzeć na siebie i uwierzyć w siebie. Jak Ty w siebie nie uwierzysz, nikt może tego nie zrobić. Tym bardziej system państwa. Nie ma co liczyć na spadającą mannę od państwa. Mydlenie oczu dzisiaj w cenie. Na każdym kroku manipulacja. Dlatego patrzę do przodu i skupiam się na sobie, będzie pięknie. Perspektywy są, tylko trzeba po nie sięgnąć.

Musisz zmusić się czasem i złapać życie za rogi
inaczej nic się nie zmienni zostaniesz średni
podnoszę głowę jak idę brudną ulicą na mieście 
chociaż otacza mnie syf i malkontenci 
naprawdę bardzo już rzadko spoglądam na telewizję 
co chce mi mówić że czeka mnie brak perspektyw 
Nie ma mowy! Już nie patrzę na byle jakość” – KęKę

A gdy system podcina nam skrzydła? Na chodnikach na każdym kroku widoczna jest nienawiść, zazdrość czy egoizm. Life is brutal. Jednak pamiętać musimy, że to od nas w dużej mierze zależy, jaką formę przyjmie nasze życie. Nie ma co spodziewać sypanych kwiatków pod nogi. Nie będzie też to życie usłane różami. Nie mówiąc już o czerwonych dywanach na każdym chodniku.

„Czym tu oddychać, gdy system odcina tlen
Zazdrość i pycha znów przygrywa pogrzebowy tren
Przegrane życia w korowodzie tam gdzie czyha cień
Unieś się nad tym jak w kosmosie Lem” – Kali

Warto być sobą, przede wszystkim człowiekiem. Przywdziewanie masek i udawanie – słabe. Warto wziąć życie na bary, stawiając na odpowiedzialność. Pracy u podstaw nigdy za wiele. Przejdźmy z podniesionym czołem przez to życie, nie zapominajmy o tym, skąd pochodzimy. Nie zapominajmy o korzeniach i tych bliskich osobach, które nieraz ratowały nam tyłek. Przyjaciele po prostu są, nie oczekując nic w zamian. Przyjaciel to nie państwo, gdyż nie zostawi Cię samego z problemem, nie skrzywdzi Ciebie.

By utrzymać się na stołkach, uwierz, ziomek, zrobią wszystko
Wyuczone mechanizmy, jak tresować bydło
Nikt tu się nie liczy, bratku, z twą prywatną krzywdą
Kontrola, kontrola, nowe prawo, mogą wszystko (…)

To nowa Polska, ciągle daj, daj, daj
Każdy kocha socjal, weź mi daj, daj, daj
Żeby dali tobie najpierw, ziomek, daj, daj, daj
To, co mają, jest od ciebie, ajajajajaj” – Paluch

Pamiętam, jak mówili dziadkowie, praca uszlachetnia. Dlatego pracuję. Nie bój się pracować i Ty. Samo nic nie przyjdzie. Udanego dnia!

fot: Mateusz Ignacy | Seria odbicia